вторник, 25 септември 2007 г.

Незнайни подвижници в Църквата

Желая чрез Вашият вестник Абагар да разкажа на читателите му за един колкото и уникален,толкова и обикновен,рядко срещан човек. За отец Кирил Дойчев от град Куклен - бивш свещеник, понастоящем пенсионер по болест. Отец Кирил дълги години с апостолска жар е проповядвал словото божие с личен пример и дела .Повече от 20 години, 7 от които в нашия град, е служилвсеотдайно на бога и хората, грижил се е и се грижи за болни и самотни хора, утешава и подкрепя страдащите. Подпомага с малки суми,според възможностите си бедни хора. В продължение на 3 месеца е давал храна на една болна и стара жена, 3-5 години (всеки ден)отделя от собствената си храна за един самотен човек.Със скромните си спестявания, подобно на Йовковия Серафим,е закупил и подарил на хора и на учреждения (училище, библиотека, кметство, поща и др.). 180 евангелия ,60 библии,100 стенни икони на св.Богородица, 60 малки инконки за лека кола, 40 масивни пейки,направени по негова поръчка (които подарил на всички учреждения,църкви и джамия в града ни), 30 столчета и табуретки, 60 купички и лъжици- алпака за обредно хранене и др. (в с. Филипово, с. Присъдец –Тополовградско, и с. Розово-Казанлъщко). Отец Кирил е зачитана и уважавана личност в града ни, както от млади и стари, така българи,турци и роми. Нека господ му даде здраве и дълъг живот и нека все така всеотдайно да служи на бога и хората.


Куклен, 31.08.2007
(Подпис: В. Петров)


Приятно е и представлява изключителна гордост за нас да поместим възхитителната Ви оценка, толкова рядка днес в нашето общество, за личността и делото на един скромен и измъчен труженик на източно-обрядната ни църква. Нямаме честа да познаваме лично отец Кирил, но сме виждали негови снимки като млад свещеник отпреди близа 30 години, колко гордо си носи униформата, през едно време, когато да бъдеш католически духовник в България не се считаше за толкоз престижно и много малко хора смееха да приемат църковен сан. Възхищавали сме се също от фигурата на неговия родственик и едноименник отец Кирил Дойчев Старши, истински апостол сред нашите верни в пограничните региони, където навремето е понасял лишения и унижения, даже побой от страна на недружелюбиви инославни събратя. В стари снимки осанката му нерядко се откроява около папския представител в България, архиепископ Анджело Ронкалли, по-късно папа Йоан ХХІІІ, който очевидно високо го ценял. Сигурно в семейната памет на Дойчеви ще има спомени за онази връзка с големия папа.

петък, 21 септември 2007 г.

Русенската енория със собствен сайт

Католическата енория "Св. Павел от Кръста" в Русе може да се похвали с един много добре изглеждащ сайт, който можете да видите на адрес http://www.catholic.bg/ruse/site/index.php?lang=bg

Богато съдържание, винаги актуална информация, събития - минали и предстоящи, богата галерия - всичко това е само малко от видяното в сайта. Останалото ще откриете сами. Приятно разглеждане!

Разведряване в Китай

По информация на АР от 21 септември в Пекин е бил току що въведен в длъжност съвместно одобреният от Ватикана и от Китайското правителство 42-годишния нов архиепископ Джозеф Ли Шан. Събитието, едва забелязано от медиите и от обществото, представлява нов сигнал за разведряване на отношенията между Пекин и Ватикана, причинено от претенциите на червения режим да решава самостоятелно при назначаването на епископи в страната, като най-често предпочита да си избира послушни на партийните наредби сановници.
Монс. Ли Шан замества предишния архиепископ Фу Тиешан, известен със сервилното си отношение към компартията, починал през април. През последните 20 години католическата църква в Китай постепенно засилва позициите си. Забелязва се истински бум на свещенически призвания и възраждане на основни църковни структури, като манастири, духовни семинарии, растяща социална дейност, все по-чести контакти с органите на Светия престол. Изчислява се, че католиците са нараснали петкратно в Китай от налагането на комунистическия режим около средата на миналия век, преминавайки от около 3 милиона на днешните 15 милиона, като още толкова са китайците католици извън границите на Китай – в Тайван, Хонконг и по далечната диаспора в Югоизточна Азия и Америка.

вторник, 18 септември 2007 г.

Лекция на Фабрицио Мастрофини в МВнР

Днес от 11 ч. в зала 101 на Министерство на външните работи се състоя публична лекция на Фабрицио Мастрофини, главен редактор и медиен експерт в радио „Ватикана”, организирана от Дипломатическия институт. Темата на лекцията беше „Балканите – кръстопът на Европа. Ролята на католическата църква”. На лекцията присъстваха дипломати, сред които папският нунций Монсеньор Джузепе Леанца, експерти и журналисти.
Фабрицио Мастрофини запозна слушателите с йерархията в Църквата, с ролята на папата в политиката, воден от принципите на Евангелието, и наблегна на тезата, че единствено на основата на прошката може да се издигне сградата на мира в света.

понеделник, 17 септември 2007 г.

Отец Ян Твардовски с книга на българския пазар

В Полския институт на ул. Веслец 12 днес от 18 ч. ще бъде представена книгата на отец Ян Твардовски „Време без сбогуване – избрана поезия и проза”. Преводът е от познатата вече Димитрина Лау-Буковска, а издателството е Libra Scorp.
Ще присъстват отец Луциан Бартковяк (от мисията на отците възкресенци в България) и Денчо Михов, директор на издателството.
Стиховете ще изпълнят Богдан Глишев и Надя Цончева.

От сайта на Полския институт предлагаме следната информация:

Отец Ян Твардовски – поет, автор на много книги, преведени на над 10 езика. Един от най-забележителните автори на съвременна религиозна лирика. Творчеството му се радва на огромна популярност. Твардовски пише и проза, съдържаща разсъждения по проблемите на молитвата и вярата. Отец Твардовски е лауреат на много награди – в т.ч. на Pen Club 1980, на Фондацията “Алфред Южиковски” 1980, Doctor Honoris Causa на Люблинския университет.

Димитрина Лау-Буковска – известна българска поетеса и преводачка на полска литература на български и на българска литература на полски език. Автор на две поетични книги, издадени в България. По-важни преводи на полска литература: в т.ч. Римски Триптих на Карол Войтила – Йоан-Павел ІІ (2005); Избрани стихове на Зб. Херберт (2001); 19 книги с проза – повести, научна публицистика, философия (В. Гомбрович, Януш Гловацки, Лешек Колаковски и др.), 18 театрални пиеси (В. Гомбрович, С.И.Виткевич, Йежи Брошкевич, Ст. Пшибишевска). Лауреат на полски и български отличия.

неделя, 16 септември 2007 г.

Икуменическа среща в Бозе (Италия)

От днес до сряда в манастира Бозе, в западната отсечка на Алпите, се състои годишна среща на тема източноправославната духовност, с инициатор манастирското братство и специално игумена му брат Енцо Бианки и под патронажа на двамата водещи патриарси на източното православие, Цариградски Вартоломей І и Московски Алексей ІІ. По този повод в алпийската обител сe срещат богослови, духовници и миряни от двете основни традиции на християнската църква, източната и западната, за да разгледат заедно дълбоки основни въпроси на съвременния човек, жаден за съществена християнска духовност. Тазгодишната тема е „Преображението на Господа в източноцърковната традиция”. Послания и пожелания са пристигнали както от двамата патрони на срещата, така и от висши ватикански сановници.

Абагар, брой 10, октомври 2007-Предпечат

Октомврийският брой на в. Абагар след броени дни ще бъде в ръцете ви. Следва съдържанието му:

Акцент: Вярата, терзание на неверието, по повод последната книга за Майка Тереза Калкутска, с откровенията за духовната й битка за вярата.

Рубрика Modus Vivendi представя новия блог на кръг Абагар (www.sursumcorda1.blogspot.com), с оригинална концепция за „добрата новина”.

Репортажи за две събития с абагарско участие: изложба в Банско на 1 септември и вечни обети в Белене на 12 септември.

Съдбата на потъналата в земята Софийска катедрала „Свети Йосиф”.

Годишнини на Проф. Йосиф Гагов, починал през 1967 г., и на Йосиф Търновалийски, последния ефемерий на бившия цар Фердинанд, загинал през 1992 г. , и двамата на една и съща дата, 14 септември.

В Рубриките, между другото, четем: репортаж за кончината на сиамеца Ми-Ну (1993-2007), пресни църковни вести; редове от нашата кореспонденция; признание на грешки в последния брой; рецензиия на житие на св. Гаврил на Скръбната Дева, превод от италиански на семинариста Страхил Каваленов.

Истина-Veritas, брой 9, 2007

В предверията на всички католически църкви в България ще намерите новия брой на официоза на Българската епископска конференция, месечното издание Истина-Veritas от месец септември 2007, с богато църковно и духовно съдържание.
Сред по-важните приноси ще отбележим на първо място пълния текст на посланието на папа Бенедикт ХVІ в подготовка на ХХІІІ Световна младежка среща в Сидни, Австралия, през 2008 г. Следват няколко репортажа за църковни събития в страната: честването на патронния празник на катедралата в Пловдив (Жана Стоева), едно поклонничество на италианци от град Сериате в светилището, издигнато в квартал Горна Баня в чест на блажени папа Йоан ХХІІІ, навремето прекарал десет години в България като представител на Светия престол (Росица Малинова); историята и настоящето на село Покрован, известно като „католическия Батак” (Иподякон Милен Найденов, на летен стаж в селцето), семинаристът Койчо Димов предлага профил на св. Йоан Златоуст, а Митко Караджов описва островната република Малта, един от бастионите на католическата църква в Средиземно море. Бившият посланик във Ватикана, проф. Владимир Градев помества третия откъс от мащабното си изследване за Светия престол, като най-малката велика дипломатическа сила в света. Иван Теофилов напомня правото и задължението да се гласува на изборите. На стр. 7 е поместен дълъг цитат на Майка Тереза Калкутска, особено полезен в браздата на сензацията, появила се в следствия на последната й биография, за която ще четете в новия брой на в. Абагар, който отива на печат в сряда, 19 т.м.
Попълват броя подбрани вероучителни редове (катехизис) и вести из живота на църквата по света

Органов концерт в катедралата "Свети Йосиф" в София

На 23 септември, когато капуцинския орден чества свети отец Пио, най-големият харизматик на XX век в католическата църква, в софийската катедрала "Свети Йосиф" ще се състои голям органов концерт под надслов "С почит към Богородица" в изпълнение на световноизвестният органист Кшищоф Вилкус (Krzysztof Wilkus) от Полша.

Кшищоф Вилкус е роден през 1947 г. Концертирал е в цяла Европа, органист е на катедралата в Познан, преподавател по орган. Награден е с ордена "Особени заслуги към полската култура"

Раните Господни

На 17 септември във всички францискански църкви по света се отбелязва денят, в който свети Франциск от Асизи е получил стигматите - раните Господни.

събота, 15 септември 2007 г.

Радио ТАУ-Белозем

Католическо Радио ТАУ с офиси в Белозем, община Раковски, бележи нови етапи в развитието си. От днес тече двудневен курс по радиожурнализъм и радиотехники за група доброволни участници, събрани от основателя на медията, отец Кшищоф Кужок. Лекциите се водят от експерти на Радио Ватикан, д-р Фабрицио Мастрофини и шефа на българската редакция към Ватиканската радиостанция, Димитър Ганчев. Във вторник, 18 септември, двамата ще гостуват на МВнР, където ще присъства също представител на в. Абагар.

петък, 14 септември 2007 г.

Християни заливат Арабския полуостров

Увеличението на мюсюлмани в някои европейски страни със забележителни проценти от 2-3% и привидно неудържимото изселване на християни от редица страни в Близкия изток (Палестина, Ливан, Ирак) са широко компенсирани от стихийния прираст на християни на Арабския полуостров, където се срещат много по-високи проценти по отношение на доминиращото ислямско население. По данни изнесени от официоза на италианската епископска конференция L’Avvenire от 19 август, в Саудитска Арабия, сред едно общо население от около 20 милиона жители само католиците представляват над 5%, един процент равен на най-високия в европейска страна, като този на мюсюлманите в Германия. А освен католици там живеят още толкова протестанти и известен брой православни и други източни християни, което увеличава тяхното присъствие над 10%. Още по-обнадеждваща е картината в Кувейт, Оман, Катар и особено в Обединените арабски емирства в югоизточната част на Арабския полуостров, където при едно общо население от около 4 милиона души, чужденците представляват над 70% от местното население, като само католиците са над 35% - верни от Филипините, Керала, Индонезия, Централна, Западна и Източна Африка Такива проценти не е имало от времето, когато на полуострова се появи Пророка Мохамед в края на VІ век.

четвъртък, 13 септември 2007 г.

Индийски епископи на курс по кибернетика

Двадесетина католически епископи, от общо над двеста от епископската им конференция, приели да се запишат на четиридневен семинар по кибернетика и интернет . Предложението е било направено от специалната комисия за медиите на Индийската епископска конференция и изрично подкрепено от председателя й, кардинал Телесфол Топпо, който е с туземно индийско родословие, убеден, че така за църквата се отваря още един прозорец към човечеството. Както е известно Индия е сред водещите десет страни в ползването на интернет в света.

Долу църковния фанатизъм!

Както бе съобщено от Квебек и от Рим вчера, ръководството на една монашеска общност в Канада и на съответното движение в други страни е било отлъчено по решение и след консултации между няколко Ватикански отдела. Става въпрос за „Обществото на Пресветата Богородица на всички народи”, иначе известно като „ Армията на Мария”. Пряк повод за строгата духовна мярка било неканоничното ръкополагане на дякони и свещеници от страна на ръководството на движението.Освен изрично посочените лица, декретът заплашва със същата мярка всички онези, които биха дръзнали съзнателно и свободно да се присъединят към концепцията на движението.

Нова книга по енориите

Скоро по енориите ще можете да намерите нова книга - „Габриел на Скръбната Божия Майка. Като светкавица в небето на светостта”. Автор е Габриеле Чинголани, а преводът на български е от семинаристът Страхил Каваленов. Изданието е осъществено с помощта на пасионистите, а чудесното книжно тяло е дело на тяхното издателство San Gabriele Edizioni в Италия.
Книгата разказва за живота на родения в Асизи на 1 март 1838 г. светец пасионист. Има и много хубави снимки от светилището на светеца в Абруцо, в градчето Изола дел Гран Сасо.
Умира на 27 февруари 1862 г. и през 1908 г. е беатифициран от папа Пий X, заради многобройните чудеса, които стават на гроба му. На 13 май 1920 г. е провъзгласен за светец от папа Бенедикт XV. През 1926 г. е избран за един от покровителите на италианската младеж.

сряда, 12 септември 2007 г.

Обети в Белене - 2

На този ден, 12 септември, в Обществото на сестрите на свети Йосиф на Явлението, има практика да се полагат първи или вечни обети. В Белене сестра Катерина Будур днес положи своите вечни обети в присъствието на провинциалната настоятелка сестра Смарагда Руссо от Атина, Гърция. Присъстваха още две сестри от Атина – сестра Ана-Мария и сестра Марина. От Пловдив дойде сестра Марияна Караколева, а сестра Агнеза и сестра Луиза са от беленската база на жозефинките.
От всички монашески женски общества имаше силно присъствие като съучастие в радостта на сестрите. Почти всички свещеници от Никополската епархия уважиха събитието, както и гости от родното място на сестра Кати – Стар Бешенов в Банат, Румъния.
Повече по темата и снимки от деня на адрес http://www.karadzhova.blogspot.com/

Филмов вестивал в Полша

В края на май в манастира на францисканите в Ниепокаланов (Полша) се състоя единственият по рода си ХІІ-годишен фестивал на филмовата продукция с определено религиозна тематика, тази година под мотото „Който обича не е никога сам”.
Участваха представители на 18 различни нации от петте континента, включително и седем от нашия източноевропейски регион (но не и от България) . Бяха представени 140 филми и 74 мултимедиини програми.
Първата награда бе спечелена от филма на южно-африканския режисьор Норман Сервеис „Да сееш със сълзи” за акцията на католическата църква в борбата срещу Хив-Спина на Черния континент.

вторник, 11 септември 2007 г.

Обети в Белене

На 12 септември в Белене ще положи вечни монашески обети сестра Катерина Будур, от обцеството на сестрите жозефинки. Очаква се да участват представители на всички енории от Никополската епархия, както и нейни посестрими от различни манастири в България и чужбина. Сестрите жозефинки, основани във Франция около средата на по-миналия век, действат в България още преди освобождението, особено в сектора на образованието. Техните пансиони в София, Пловдив и Бургас са оставили добър спомен сред питомките им, някои днес с високи научни степени.

Фестивалът в Белозем

Щастливо приключилият на 25 август VІІІ Международен младежки фестивал, организиран от отците капуцини в Белозем, община Раковски, продължава все още в спомените на участвалите. Напливът на похвални отзвуци от събитието е мотивирало организаторите да издадат в най-скоро време книга с текстовете на посланията.

Доростолски митрополит в Рим

До 13-ти септември Доростолски митрополит Иларион е на посещение във Вечния град с богата програма лични и църковно-обществени дела. Вече е посетил исторически римски църкви и му предстои да бъде приет във Ватикана. На 14-ти ще бъде в архиерейското си седалище, което същият ден чества своя патронен празник на Честния Кръст Христов.

Смени в Москва

Досегашният първи католически архиепископ със седалище в Москва, монс. Тадеуш Кондрушевич сменя руската столица с белоруската. На негово място се очаква да дойде архиерей от италианска националност, чието име обаче все още не е разпространено. Широко разгласена от медиите тези дни и у нас, е вестта, че папският нунций в Москва, Антонио Менини, преди това на служба в България (2000-2002), е бил удостоен с наградата на Руската православна църква „Свети Даниил” ІІІ степен.

Папата в Австрия

На 7-9 септември папа Бенедикт ХVІ предприе своето девето международно пътуване с цел Австрия... Срещи с власти, народ, младежи, преклонение в светилището на Божията Майка в Марияцел, което честваше 850-та си годишнина (у нас тогава Византийското робство е вече към края си) и пред мемориала на жертвите на холокоста (развихрил се особено жестоко в страната, тогава анексирана от Третия райх); слова,слова, все отлично изградени, все ясно насочени, все внимателно изслушани докрай от близки и далечни. Трите дни от престоя му бяха белязани от проливни дъждове – които обаче нито провалиха, нито промениха темповете, местата и насоките на събитието.

Добрата новина

Добрата новина е религиозната новина – че има Бог, че има живот, правда, добри хора, добри каузи. Християнството в частност се определя като благовестие, блага вест, точния превод на понятието „евангелие”. Църквите, нашата църква, e като носителка на тази божествена информация и същевременно предлага средства, места, примери, които да ни доведат по-близо до реалностите и целите, които възвестява.
Като вярващи и практикуващи християни от кръга АБАГАР, заредени с вяра, надежда и любов, ангажирани в католическата информация и комуникация в най-широкия и, искаме да мислим, най-богатия смисъл на понятието (универсалност, целокупност), се заричаме да Ви зареждаме ежедневно само с такава информация за събития и хора, само с такива вести, които да заковат вниманието Ви нагоре, към небосклона на по-висшите ценности, напред към хоризонта – на залеза, потънал в багри; на изгрева, изпълнен с надежда за новия ден. Така поне си мислим. А може и да успеем. SURSUM CORDA!
Ами обективността на информацията? Нали живота е шарен? Има положителни, но има и нелицеприятни аспекти. Трябва ли да ги крием? Сигурно е така, но нали най-вече с тях се занимават колегите от медиите? Достатъчно е да прелисти човек пресата, за да се убеди, че там намират място по-скоро негативни, банални, осакатени вести за религията, църквите, духовенството. Ако това не стига, съответните органи и сайтове на отделните вероизповедания ще намерят начин да премълчат доброто или да подчертаят злото у другия. Няма да навлизаме в подробности по този повод, за да не престъпим срещу обета си още преди да сме тръгнали. Може и да не удържим. MEA CULPA!